Skip to main content

O svoje auto by ste sa mali starať priebežne, inak sa môže ľahko znížiť jeho spoľahlivosť a naopak zvýšiť spotreba paliva. Pravidelná údržba vozidla a jeho príprava na zimu by sa nemala zanedbávať. V chladných podmienkach majú totiž niektoré časti automobilu iné vlastnosti ako pri vyšších teplotách. Ak na to máte skúsenosti môžete sa o väčšinu vecí súvisiacich s údržbou vozidla postarať sami, no laikom odporúčame prenechať starostlivosť o tátoša odborníkom. Autoservisy dnes v rámci údržby vozidla ponúkajú aj nadštandardné služby. Medzi základné však stále patrí výmena olejov a filtrov či dopĺňanie kvapalín.

Kedy meniť olej?

Bežní užívatelia automobilov sa z väčšej časti zhodujú v názore, že motorový olej je vhodné meniť v pravidelných intervaloch a to buď po prejdení cca 15 až 20 tisíc km, alebo aspoň raz ročne. Niektorí výrobcovia v súčasnosti uvádzajú interval výmeny oleja až 30 000 km, avšak nedajte sa nachytať. Je to v prípade tzv. longlife olejov a ani tie nemajú po toľkých najazdených kilometroch rovnaké vlastnosti. Ako často je potrebné robiť výmenu oleja vo vašom prípade, záleží hlavne na tom, na čo svoje auto používate a ako s ním jazdíte.

Ak jazdíte denne skôr na kratšie vzdialenosti, alebo po meste, mali by ste zvážiť výmenu motorového oleja častejšie. Od zimy stuhnutý olej sa totiž do motora dostane o niečo neskôr a motor tak v prvých kilometroch ide za studena a rýchlejšie sa opotrebúva. Časté krátke jazdy tak škodia motoru viac ako si pripúšťate. Mimochodom, až 80% opotrebovania motora vzniká pri chode za studena.

V opačnom prípade to nie je nutné, pretože pri dlhších jazdách olej po zohriatí na potrebnú prevádzkovú teplotu spĺňa požiadavky na hustotu a viskozitu. Motor potom dostatočne premazáva a zároveň prečisťuje a chladí. Teda ak má vhodnú viskozitu a hustotu a funkčný olejový filter.

Ako vplýva zima na olej

Na zimné obdobie by ste mali svojho tátoša pripraviť už na jeseň. Kompletná údržba vozidla v autoservise sa môže zdať drahá, no môžete tak predísť nečakaným problémom. Určite by sa Vám nepáčilo, keby ste kvôli zadrhnutému motoru ostali stáť uprostred križovatky.

Ak ste na to v jeseni zabudli, netreba panikáriť. Výmena oleja a filtrov je možná kedykoľvek. Je však dôležité vybrať správny druh oleja a vymeniť aj všetky filtre, aj keď sa môže zdať, že je to zbytočné.

Aký olej vybrať?

Pri výbere vhodného motorového oleja treba brať do úvahy druh vozidla, vek a opotrebovanie motora, prostredie, v ktorom bude najčastejšie v prevádzke a ďalšie faktory. V našich podmienkach by mali stačiť oleje odolné voči teplotám do -25°C. Ani s úrovňou viskozity to netreba preháňať. Pri starších vozidlách sa neoplatí vyberať olej na zimu s oveľa nižšou či vyššou viskozitou ako bežne. Môže to mať opačný efekt ako by ste chceli. Príliš riedky olej sa totiž dostane aj tam, kde by nemal. A to určite nechcete. Oplatí sa držať odporúčaných olejov od výrobcu automobilu. Prípadne si nechajte poradiť v autoservise.

Výmena filtrov

Štandardná údržba vozidla obsahuje aj výmenu filtrov, ktorých stav má vplyv na kvalitu jazdy. Nielen čo sa týka motora, ale aj pasažierov. Okrem výmeny olejového filtra, ktorá sa odporúča pri každej výmene oleja, by ste nemali zabúdať na výmenu vzduchového filtra, aby mal motor počas celého roka čo najlepší prísun vzduchu. Oplatí sa aj výmena kabínového filtra, skôr známeho pod názvom peľový filter. Jednoduché „prefúknutie“ určite nestačí. Na to by ste sa nemali spoliehať. Nefiltruje totiž iba peľ, ako by sa mohlo zdať podľa názvu. Peľový filter zabezpečuje dostatočnú cirkuláciu a čistotu vzduchu v kabíne vozidla počas jazdy, preto ho netreba zanedbávať. A to ani v zime. No a nezabúdajme na palivový filter, ktorý zabezpečí, že bude palivo používané v motore dostatočne čisté a znížia sa tak nečistoty v motore.

Aj keď si všetky tieto výmeny môžete urobiť aj sami, ak na to máte vhodné nástroje a čas, nikdy nie je na škodu občasná údržba vozidla prevedená odborníkmi.