Skip to main content

A j tie najnovšie modely s najnovšími technológiami potrebujú pravidelnú starostlivosť. Najlepšie v rukách skúseného odborníka. Veľká časť motoristov si síce po zime vymení pneumatiky za letné, povysáva interiér a poumýva auto zvonka, ale to je zhruba všetko, čo sa týka jarnej údržby. Naivne si totiž myslia, že keď majú novšie auto, so všetkými technickými vymoženosťami, nemusia tak často absolvovať servisnú prehliadku. To je ale zásadný omyl.

Povinnosť výmeny pneumatík

Používanie zimných pneumatík je dôležité nielen kvôli všeobecnej bezpečnosti, ale aj preto, že nám to prikazuje zákon. Na Slovensku nám zákon káže používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra 31. marca, teda keď sa na vozovkách nachádza súvisla vrstva ľadu, námrazy, ci snehu. Motoristi sa teda môžu pohybovať po cestách v tomto období jedine ak majú na nápravách nasadené zimné pneumatiky. Pokiaľ by ste tento zákon nedodržali, hrozí vám vysoká pokuta. Od dopravnej polície môžete dostať pokutu až vo výške 60 €. Navyše, policajti majú taktiež právo zadržať vám osvedčenie o evidencii vozidla a tabuľky s evidenčnými číslom, až do doby kým neodstránite tento nedostatok.
Okrem toho by vám mohla vaša poisťovňa v prípade nehody krátiť poistné plnenie.

Aby sme to zhrnuli, škoda by vás tak vyšla o mnoho drahšie, ako výmena, či zakúpenie nových zimných pneumatík.

Počas zimných mesiacov je vozidlo vystavené väčšej fyzickej záťaži, ako v ostatných mesiacoch. Nejde pritom iba o teplotu vzduchu. Pri poľadovici sú viac namáhané brzdy. Trvá tiež dlhšie kým motor ide za studena, teda kým sa ohrejú mazivá a podobne. Určite poznáte problémy s prasknutými sklami či zrkadlami, alebo oškretým lakom kvôli kamienkom na ceste, ktoré tam sypali cestári proti poľadovici. Podobným nepríjemnostiam sa často nedá vyhnúť a v zime je ich viac ako v iných častiach roka. Aby ste mali istotu, že je vaše auto po zime v poriadku, je lepšie ak ho dáte skontrolovať odborníkom.

Veľké jarné upratovanie

Súčasťou štandardnej servisnej prehliadky po zime nie je iba výmena, očista a uskladnenie zimných pneumatík, ale oveľa viac. V prvom rade je potrebné dôkladne vozidlo očistiť od usadenín a nečistôt zvnútra i zvonku. A to aj na miestach, ktoré si často nevšímame, alebo sú ťažšie dostupné, napríklad pod sedačkami, pod koberčekmi a podobne. Ľahšie sa potom dajú odhaliť začínajúce problémy s poškodenou karosériou, prípadné nové poškodenia podvozku aj iné, často na prvý pohľad neviditeľné nepríjemnosti.

K servisnej prehliadke po zime patrí aj kontrola motora, oleja a bŕzd. Okrem toho sme už spomínali podvozok s jeho ochrannou antikoróznou vrstvou a manžetami. Tie vám v autoservise skontrolujú tiež. Tak, ako pri jarnom upratovaní doma, netreba nič nechať na náhodu. V tom sa môžete spoľahnúť na odborníkov v autoservisoch. Prezrú, skontrolujú a opravia všetky časti vášho auta od hlavy po päty, alebo presnejšie od strechy až po kolesá. Prezrú a nastavia žiarovky, vymenia poškodené stierače, ktoré v mrazoch stratili pružnosť a praskli. Vymenia nemrznúcu zmes v ostrekovačoch zo zimnej na letnú. A poškodený lak na karosérii vášho auta je pre nich malina tak, ako kontrola a prípadné premazanie všetkých pántov.

V zime je síce klimatizácia menej zaťažovaná, ako v horúcich letných mesiacoch, ale práve preto ju treba skontrolovať. Rovnako tak vetranie a kúrenie, ktoré bolo naopak v zime často používané. Najmä v prípade častého používania vozidla a dlhých jazdách. Aj o to sa postarajú pracovníci autoservisu, napríklad použitím moderných technológií, ako je čistenie klimatizácií ozónom. O tom si niečo napíšeme nabudúce.

Servisná prehliadka po zime je často zanedbávaná. Mnohí motoristi si ju robia vo

vlastnej réžii, ale to nemení nič na fakte, že je rovnako dôležitá, ako štandardná preventívna servisná prehliadka, ktorú by mal každý majiteľ vykonať aspoň raz ročne. Môžete sa tak vyvarovať nečakaným nepríjemnostiam s poškodením vozidla, v horšom prípade ublíženiu na zdraví sebe alebo iným účastníkom premávky. O finančných škodách ani nehovorím.

Na záver

Samozrejme si ju pokojne môžete urobiť aj sami, tak ako jarné upratovanie domácnosti, ak máte dostatok skúseností a zručnosti, aby ste ju zvládli. Nie každý je však natoľko technicky zdatný, aby jarnú servisnú prehliadku zvládol sám. Už len preto, že je súčasná technika na veľmi vysokej úrovni a často je veľmi komplikované(pre niekoho príliš) vyznať sa v nej, nie to ešte vedieť ju opraviť. Pre väčšinu vodičov je preto lepšie nechať to na kvalifikovaných a skúsených odborníkov, ktorí si s tým ľahšie poradia.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/qj018100/mojservis/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/qj018100/mojservis/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/qj018100/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/qj018100/mojservis/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51