Skip to main content

Ž e čo to je? V skratke jeden z najmodernejších, ale pritom dostupných spôsobov čistenia a dezinfekcie klimatizácií v automobiloch. Ale tento spôsob dezinfekcie, známy tiež ako ozónovanie, sa využíva aj v domácnostiach, zdravotníctve či v kanceláriách.

Ako funguje?

Tak ako mnoho iných technológií, aj čistenie ozónom sa začalo používať najprv v armáde a neskôr našlo svoje uplatnenie v zdravotníctve, pretože dokáže vhodným spôsobom vydezinfikovať priestory, kde sa pohybuje veľa ľudí. Na rozdiel od iných dezinfekčných prostriedkov, napríklad na báze chlóru, nezanecháva za sebou nepríjemný zápach ani škodlivé vedľajšie produkty.

Ozónovanie je pritom oveľa účinnejšie, pretože zlikviduje až 99,9 % všetkých baktérií, vírusov aj pliesní, ktoré sú pre zdravie človeka škodlivé. A to nie je všetko. Okrem toho si ozón ľahko poradí s nepríjemnými zápachmi a potom, ako splní svoju úlohu sa sám rozloží na bežný, zdraviu neškodný kyslík. Tým sa použiteľnosť ozónu ako dezinfekčného prostriedku stáva takmer univerzálnou.

Dezinfekcia ozónom v praxi

Určite si teraz predstavujete ako by ste čistenie ozónom mohli využiť sami. Aj na Slovenskom trhu už firmy ponúkajú služby dezinfekcie ozónom pre domácnosti aj pre firmy či iné organizácie. Našťastie sa nezabudlo ani na našich štvorkolesových tátošov. Dezinfekcia ozónom je v ponuke mnohých autoservisov ale aj firiem, ktoré sa na čistenie ozónom špecializujú. Pritom ide najmä o možnosť vyčistenia klimatizácií, napríklad v rámci jarnej servisnej prehliadky, ale aj o komplexné vyčistenie vnútorných priestorov auta.

Tým, že sa použije technológia ozónovania, zabezpečí sa vášmu autu dôkladná dezinfekcia klimatizácie vozidla. Ozón vďaka svojim vlastnostiam zlikviduje takmer všetky škodlivé baktérie, mikroorganizmy, vírusy a pliesne, ktoré sa nachádzajú v zákutiach klimatizácie. Okrem toho, ak ste fajčiar eliminuje nepríjemné pachy po dyme a ohorkoch v priestoroch vozidla. Takisto likviduje aj zápach po rozliatych tekutinách a podobne.

Pritom samotné použitie nie je technologicky náročné. Na dezinfekciu klimatizácie a priestorov vozidla síce potrebujú pracovníci autoservisu či inej firmy určitý čas, ale väčšinou ide rádovo o desiatky minút. Ozón sa totiž potrebuje dostať do všetkých priestorov vzduchom, teda sa rozptýliť. No a potom, ako aktívne zlikviduje všetky zápachy a škodliviny, potrebuje určitý čas na rozloženie sa. To je však iba malá „daň“ za čistú a zdravú klimatizáciu auta. Je tak?

Cena a bezpečnosť

Cena pritom vôbec nie je vysoká, ako by ste si možno mysleli. Najmä ak zvážite výhody, ktoré dezinfekcia klimatizácie alebo celého auta ozónom ponúka. Cena obyčajne nepresahuje viac ako 20 eur za jedno vozidlo, ale zvyčajne je to menej. No a môže byť aj súčasťou balíka služieb konkrétnej špecializovanej firmy či autoservisu. Závisí od ponuky.

Ak máte malé deti alebo ste často chorý, mali by ste pouvažovať o výhodách ozónovania. A to nielen v prípade vášho auta, ale aj domácnosti či pracoviska. Možno sa jednoducho zbavíte svojich dlhotrvajúcich dýchacích problémov alebo prejavov alergií. Tie totiž často spôsobujú práve mikróby, ktoré sú už odolné voči chlóru.

Výhodou je tiež to, že dezinfekcia ozónom je bezpečnejšia ako klasické čistenie prípravkami na báze chlóru, čo dokazujú mnohé vedecké štúdie. Zároveň je efektívnejšia. Ozón sa totiž dostane aj na miesta, ktoré sú pre klasické prípravky ťažko prístupné, ako priestory v skriniach, povrch stien, klimatizačné potrubia a pod. Okrem toho ozón za sebou nezanecháva žiadne nepríjemné zápachy, čo je v prípade použitia doma veľká výhoda. Je to jednoducho oveľa lepší spôsob dezinfekcie nielen pre domácnosti, ale v podstate všetky priestory, kde sa zdržiava väčšie množstvo ľudí. Automobily nevynímajúc. Mali by ste si ho preto vyskúšať, ak ste tak ešte neurobili.