Skip to main content

V eľká časť Slovákov sa na svoje vysnívané a očakávané dni voľna niekde pri mori či na horách presúva svojimi autami. Práve počas letnej dovolenkovej sezóny sú cesty plné preťažených áut a unavených vodičov. To nie je nič nové, ale je to jeden z hlavných dôvodov, prečo je práve v lete oveľa viac kolízií a úrazov na cestách. Jednou z príčin je záťaž na vodičov počas dlhých ciest. A táto záťaž je často spôsobená nesprávne nastavenou klimatizáciou alebo tým, že je vypnutá.

Určite poznáte prípady, keď ste vy, alebo niekto z vášho okolia, ochoreli z klimatizácie. Príčinou pritom vôbec nemusí byť veľký rozdiel teploty. Oveľa častejšie je to preto, že je systém klimatizácie preplnený rozbujnenými baktériami a usadeninami po zime. To hlavne v prípade, že ste klimatizáciu svojho auta nedali po zimnej sezóne prekontrolovať do servisu. Možno ste si povedali, že to nie je až také dôležité, keď ste auto používali iba občas. Lenže baktériám a špine, ktorá je ich obživou ste tak iba pomohli. Mali dosť času a priestoru na to, aby sa v pokoji a teple rozmnožovali. Keď potom začnete klimatizáciu používať v prvých horúcich dňoch roka, napríklad teraz v máji, nečudujte sa, prečo ste zrazu ochoreli.

Ako predísť chorobe?

Jednoducho. Pritom to nie je ani drahé a ani príliš náročné na čas. Ak si nájdete pár hodín a poriadne prekontrolujete celý klimatizačný systém, očistíte ho od usadenín a vydezinfikujete, máte v podstate na dlhú dobu postarané. Vyhnete sa tak zápalom dýchacích ciest, bolestiam hlavy a podobným nepríjemnostiam.

Alebo to všetko môžete nechať na kvalifikovaných odborníkov, ktorí všetky tieto úkony urobia za vás. Veď práve preto pred každou letnou sezónou ponúkajú všetky servisy výhodné služby, ktoré sa týkajú kompletnej kontroly auta pred sezónou. Podobne ako servis po zime. Samozrejme, treba si vybrať takú ponuku, ktorá zahŕňa všetky úkony, ktoré chcete vykonať.

Čo skontrolovať?

Síce je ešte len máj, ale leto je už blízko. Ak si svoju klimatizáciu necháte v predstihu skontrolovať a vyčistiť, vyhnete sa neskorším čakacím dobám uprostred sezóny. Pritom si v rámci servisných služieb môžete nechať skontrolovať aj chladenie motora, ktoré je tiež dôležité pri dlhých cestách. A to nie je všetko.

Je takmer isté, že vám v kvalitnom servise ponúknu aj kontrolu bŕzd, dezénu na pneumatikách, aj „natlakovanie“ kolies do požadovanej hodnoty. Mimochodom, práve preto na každej pneumatike nájdete dve hodnoty tlaku. Jedna je na klasické „krátke“ používanie, tá druhá je zas práve pre prípady, keď sú autá na dlhých cestách a často sú preťažené batožinou aj pasažiermi. Správnym nastavením tlaku v kolesách môžete ušetriť na spotrebe, zlepšiť ovládanie a zároveň ušetriť dezén pneumatík. Takže tri výhody v jednom úkone.

Aby ste mali čo najpríjemnejšiu cestu na dovolenku, nemali by ste zabudnúť ani na ostrekovače a stierače. Nikto nemá rád čelné sklo olepené hmyzom. A počúvať škrípanie starého stierača počas dlhej jazdy nikomu neprospieva. Súhlasíte? Tých pár centov, ktoré do nového stierača investujete sa tak určite oplatí.

Pred odchodom na dovolenku nezabudnite ešte správne nastaviť klimatizáciu, aby príliš veľký rozdiel teplôt nespravil z dovolenky liečebný zájazd. To predsa nikto nechce. Nezabudnite na povinnú výbavu auta, skontrolujte stav lekárničky, pre istotu doplňte všetky kvapaliny a zoberte si aj nejaké rezervy, ak je to potrebné a potom…všetko ešte raz skontrolujte. Ak je všetko ako má byť,
tak už len šťastnú cestu.