Skip to main content

Prečo? Lebo sa tak môžete vyhnúť viacerým nepríjemnostiam, ktoré by vás na ceste za odpočinkom mohli stretnúť. Nie je to pritom nič zložité, čo by ste aj sami nezvládli. Teda ak máte aspoň nejaké technické zručnosti. Ale ak si na nich netrúfate sám, nechajte to radšej na špecialistov v servise. Väčšina servisov si je vedomá toho, že je takáto kontrola počas letnej sezóny potrebná a tak ponúkajú komplexné služby. Takže urobia v podstate všetko za vás.

Práve teraz, keď sa začala letná dovolenková sezóna sa vám ten jeden deň, ktorý na kontrolu obetujete, mnohonásobne vyplatí. Veď napokon, takúto priebežnú kontrolu by ste mali aj tak urobiť aspoň pár krát za rok. Ide len o niekoľko úkonov, ktoré nie sú ani finančne ani časovo náročné.

Ako postupovať

V prvom rade skontrolujte stav kvapalín v aute. Vrátane olejov, samozrejme. V prípade potreby ich podopĺňajte. Keď už ste pri dopĺňaní kvapalín, môžete skontrolovať aj ostrekovače a stierače, aby ste na nich neskôr nezabudli. Určite sa budú hodiť. Hlavne pri dlhších cestách.

Keď už sú kvapaliny v poriadku, môžete sa pustiť do technickej prehliadky. Začnite chladením motora. Ak je chladič zanesený nánosmi hmyzu a rôzneho iného bordelu, očistite ho. Bude lepšie plniť svoju funkciu. Skontrolujte aj štartovanie, ak je to možné. Nezabudnite na svetlá. Pre istotu ich radšej vyčistite a ak je to potrebné aj vymeňte.

Ďalším krokom je kontrola brzdného systému, ktorý je na dlhších cestách často preťažovaný. Hlavne ak je auto preplnené batožinou a pasažiermi. Nie je to nič nezvyčajné. Ak sa na to necítite, pokojne to nechajte na servisného technika, alebo na známeho, ktorý sa v tom vyzná. Keď už ste pri kolesách skontrolujte v nich tlak. Nezabúdajte, že na dlhšie jazdy je potrebné ho zvýšiť na druhú hodnotu, ktorá je uvedená na pneumatike. Samozrejmosťou by mala byť aj kontrola dezénu a rezervnej pneumatiky. Ak sa vám niečo nepozdáva, neváhajte s výmenou. Spoľahlivé pneumatiky vám môžu ušetriť spotrebu paliva a uľahčiť ovládanie auta.

Horúčavám na cestách sa určite nevyhnete, takže skontrolujte aj klimatizáciu. Nie len to, či funguje. Ak ju často nepoužívate, radšej ju aj vydezinfikujte. Väčšinou je systém klimatizácie preplnený baktériami a vírusmi, ktoré sa v teple ešte viac rozmnožujú. Dezinfikáciou a správnym nastavením sa vyhnete „ochoreniu z klimatizácie“, ktoré je časté hlavne pri dlhých cestách. A správne nastavená teplota vám pomôže byť pri šoférovaní sústredený.

Pred odjazdom nezabudnite skontrolovať aj povinnú výbavu. Doplniť chýbajúce veci do lekárničky, reflexnú vestu a podobne. Veď človek nikdy nevie. Ak máte dosť priestoru, čo je pri balení na dovolenku skôr rarita, pribaľte si aj bandasku s palivom.

Pripraviť sa,…pozor,…štart!!!

Ak ste toto všetko v pohode zvládli, auto máte pripravené. Teraz ešte pripravte seba a pasažierov. V prípade, že idete na cestu s malými deťmi, nezabúdajte, že sa začnú nudiť už po pár kilometroch. Takže im už vopred vymyslite nejakú zábavu počas jazdy. Môžu to byť nejaké videá, alebo hry na tablete, smartfóne, hračky a podobne. Nezabudnite si pripraviť aj nejaké „povzbudzováky“. Napríklad kávu, čaj a podobne. Niečo na jedenie pre seba aj pre deti tiež nesmie chýbať. Oplatí sa aj navigácia, najmä v prípade, že idete niekam prvýkrát.

Pred štartom všetko ešte raz skontrolujte, aby ste sa uistili, že máte všetko potrebné. Murphyho zákony síce aj tak neoklamete, ale istota je guľomet. No a aby som nezabudol, vezmite si pre istotu aj „správu o nehode“ od poisťovne, aby ste ju mali v prípade potreby poruke. Ak je všetko po kontrole v poriadku môžete štartovať. Šťastnú cestu a nech sa dovolenka vydarí.