Skip to main content

P atríte medzi tých, ktorí sa rozhodujú na poslednú chvíľu? Leto je už za rohom a vy ste si iba pred chvíľou vybrali miesto, kde chcete stráviť pár dní dovolenky? To nevadí. Predtým, ako sa vyberiete na dlhú a zrejme horúcu púť, si svojho tátoša poriadne skontrolujte a pripravte ho na jazdu. Alebo ho radšej zverte do rúk odborníkov, ktorí sa o to postarajú, ak si na to netrúfate.

Ak máte aspoň nejaké technické zručnosti, tak si takú kontrolu urobte aj sami. Tu je pár tipov, čo by ste nemali zanedbať.

V prvom rade je vhodné auto umyť. Najlepšie v autoumyvárke, ale môžete aj doma, ak na to máte priestory. Nielen zvonku, ale aj zvnútra. Ak je to potrebné, umyte zvnútra aj kryty svetlometov. Vymeňte rohože, trochu vydrhnite sedadlá a vyvoňajte interiér. Budete mať dobrý pocit pri štarte. 

Potom skontrolujte všetky kvapaliny. Brzdové, chladiace, motorový olej aj zmes do ostrekovačov. Tá sa bude určite hodiť. V prípade, že je to potrebné tak ich podoplňujte alebo vymeňte. Skontrolujte aj brzdové platničky, aby sa nestalo, že vám brzdy „odídu“ uprostred cesty. Keď už ste pri kolesách overte si stav dezénu. Ak sa len blíži k spodnému limitu, radšej pneumatiky vymeňte. Netreba riskovať. Nezabudnite dotlakovať kolesá, pretože počas jazdy na dovolenku je auto oveľa viac nabalené ako pri bežnej prevádzke. Vyplatí sa to už len preto, že ušetríte na spotrebe a zároveň sa auto ľahšie ovláda. Nevynechajte ani rezervu. Dofúkajte aj ju.

Na čo sa treba pripraviť pri dlhej jazde v auguste? Na horúčavy! Takže klíma musí byť, inak to bude ako za trest. Nestačí ju iba nastaviť na správnu teplotu. Najlepšie je ju poriadne vydezinfikovať, aby ste „neochoreli z klímy“, ako sa hovorí. Príčinou takého ochorenia nemusí byť iba veľký teplotný rozdiel, ale aj kopa baktérií a vírusov, ktoré radi kolonizujú málo používané klimatizačné systémy. Vymeniť zodraté stierače asi netreba pripomínať, veď nikto nechce počúvať škrípanie gumy o sklo. Ozaj aj sklá na oknách by bolo vhodné umyť. Pre lepšiu viditeľnosť hlavne večer. Keď už ste všetko potrebné skontrolovali, vymenili a doplnili, uistite sa, že máte v aute všetku povinnú výbavu. Tú našu určite. A ak si nie ste istí, tak si overte, či v mieste vašej dovolenky nemajú na povinnú výbavu nejaké špeciálne požiadavky. Napríklad hasiaci prístroj a podobne. Nielen naši dopraváci si radi zgustnú na dovolenkároch. Reflexné vesty by mali mať všetci pasažieri poruke, to je bez diskusie. Hľadať ich v tej kope batožiny ich určite nechcete. 

Keď ste toto všetko vykonali, resp. to vykonali profíci v servise, môžete sa pripraviť na jazdu za odpočinkom aj vy. A pripravte aj ostatných pasažierov. Nezabudnite na deti, ak idú s vami. Nech majú vždy poruke nejakú zábavu alebo niečo na rozptýlenie. Dodržujte pitný režim a ako vždy aj pravidelné prestávky. Počas odpočinku sa poriadne ponaťahujte aby ste prekrvili všetky svaly a napli šľachy. Vyhnete sa tak kŕčovým žilám a bolestiam chrbta.

Ešte jedna vec. Predtým, ako vyštartujete na cestu, si radšej urobte skúšobnú jazdu a skontrolujte všetku techniku. Elektroniku, merače a svetlá, klímu, sťahovanie okien, riadenie a podobne. Aby sa nestalo, že ste niečo zabudli doplniť alebo vymeniť, alebo je niečo nefunkčné. Keď je všetko v poriadku, môžete štartovať. Hurá na dovolenku!!!


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/qj018100/mojservis/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/qj018100/mojservis/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/qj018100/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/qj018100/mojservis/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51