Skip to main content

Na dovolenke skôr myslíme na zábavu a relax ako na záťaž, ktorú musí vydržať náš benzínový či naftový tátoš. Je predsa jednoduché si povedať, že tých pár dní musí vydržať. S tým by ani problém nebol, ak ste si dali záležať a svoje auto na jazdu na dovolenku poriadne pripravili. Ide skôr o to, že ak ste už na dovolenke boli, netreba zabudnúť na to, že aj naše auto potrebuje trochu „oddychu a relaxu“. Obrazne povedané…

Naozaj je vhodné svoje auto poriadne skontrolovať potom, čo sme sa z dovolenky vrátili. Aj zapomerne krátky čas totiž môže dôjsť k rôznym poškodeniam, ktoré sa môžu prejaviť až oveľaneskôr. Predísť sa tomu pritom dá veľmi jednoducho. Najvhodnejším riešením je servisná prehliadka vozidla hneď po dovolenke. Môže to byť rovnako na začiatku leta, ako aj na konci dovolenkovej sezóny. Záleží na tom, kedy ste si dopriali zaslúžený odpočinok.

Wellness pre auto

Aj tak by sa dala nazvať servisná prehliadka po dovolenke. Pre naše auto je to skutočne niečo ako krátky pobyt v priestoroch poskytujúcich relaxačné služby. Z pohľadu nášho auta sem patrí napríklad kontrola pneumatík a bŕzd, kontrola a prípadná výmena oleja, kontrola olejového filtra a ďalšie činnosti.

Ak bola trasa, ktorú ste so svojim autom absolvovali naozaj dlhá a náročná, nemali by ste váhať skompletnou prehliadkou svojho miláčika. Pokojne sa totiž mohlo stať, že sa počas cesty poškodil dezén na pneumatikách, alebo sa zaniesol olejový filter. To sú len tie najčastejšie nepríjemnosti, ktoré môžete odhaliť počas servisnej prehliadky auta. Možností je pritom oveľa viac.

Ak si na to trúfate a máte dostatok času, čo je mimochodom v dnešnej dobe rarita, môžete po dovolenke svoje auto podrobiť prehliadke aj doma. Neváhajte však pri tom urobiť aj také činnosti, ktoré by ste inak odkladali na neurčito. Patrí k nim napríklad kontrola podvozku, kde mohlo dôjsť k rôznym poškodeniam počas jazdy. Vhodné je aj skontrolovať funkčnosť všetkých elektronických súčastí. Pri vysokých teplotách sa môže stať, že niektoré kontakty zoslabnú, alebo ich môže poškodiť napríklad slaný vzduch pri mori. To je celkom bežný problém, na ktorý už veľa áut aj ich majiteľov doplatilo.

Dajte ho do rúk odborníkom

Aj keď si možno trúfate na vykonanie takejto prehliadky sami, zveriť svojho tátoša do opatery odborníkov je tiež dobrá voľba. Vďaka vybaveniu a možnostiam, ktoré v autoservisoch sú, môžu technici poriadne poprezerať a skontrolovať v podstate všetky časti a funkcie vášho auta.

Potom, čo bolo možno mierne preťažené o niečo viac ako obvykle a absolvovalo dlhú jazdu v náročných podmienkach, si určite zaslúži trochu opatery. Už len samotné preťaženie mohlo spôsobiť nejaké poškodenia v odpružení auta, či brzdovom systéme. Na to prídu odborníci v autoservise veľmi rýchlo. Podobne môžu skontrolovať aj výdrž batérie, všetky funkcie chladenia motora a ďalšie.

Ak ste sami objavili nejaké nezrovnalosti, neváhajte to povedať pracovníkom servisu, aby sa na možný problém pozreli. Môžu to byť napríklad nechcené zvuky, ako škrípanie, šúchanie a pod. Aj v tomto prípade je možností veľmi veľa. Môže ísť aj o problém s vyvážením kolies či iné neduhy.

Toto všetko sa pritom mohlo stať v krátkom časovom úseku. Napríklad počas jazdy do dovolenkovej destinácie na zle upravených cestách alebo pri nepriaznivom počasí. Ak ste nejaký viditeľný či citeľný problém s vašim autom zistili už počas dovolenkového pobytu, nemali by ste váhať a svoje auto podrobiť odbornej servisnej prehliadke hneď ako sa vrátite z dovolenky. Aby sa potom nestalo, že budete musieť nečakane kupovať a meniť nejakú poškodenú súčiastku. To by určite nikto nechcel a ani vám to neprajeme. V tomto prípade určite platí, že prevencia je lepšia, ako opravy. Tak na svoje auto po dovolenke nezabudnite.