Skip to main content

S ezóna je v plnom prúde a vy už máte zrejme dávno vybraté a možno aj rezervované miesto niekde pri mori. Myšlienkami sa už chladíte vo vode alebo slníte niekde na Jadrane a pri predstave dlhej cesty, ktorá na vás čaká by ste najradšej cestovali časom. Ale realita je taká, že budete musieť cestovať autom. Preto by ste ho mali, podobne ako seba, na túto náročnú cestu pripraviť.

Práve na to je tu sedem krokov, ktoré vás priblížia bezpečnejšie k cieľu. Ak sa náhodou necítite na to, že by ste ich sami zvládli, nemajte obavy. Vo všetkých servisoch zruční technici tieto kroky urobia za vás. A možno bude v ponuke aj niečo navyše. Treba si len vhodne vybrať.

1. Skontrolujte

Aj keď je to len pár mesiacov, odkedy ste vymenili zimné pneumatiky za letné, mohlo sa veľa zmeniť ohľadom ich kvality. Neváhajte preto skontrolovať hrúbku dezénu a tlak v kolesách. Na dlhé jazdy je potrebné ho zvýšiť podľa údajov výrobcov na pneumatikách. Nezabudnite aj na kontrolu tlaku v rezerve. Samozrejmosťou je aj kontrola brzdového systému a chladenia motora. Skontrolujte aj svetlá a klimatizáciu. Povinná výbava tiež nesmie chýbať. A ak si nie ste istí, skontrolujte aj tachometer, či by ste nemali ísť na prehliadku.

2. Vyčistite

V prvom rade si umyte auto v autoumyvárke. Alebo doma vo vlastnej réžii. Potom, ak je to potrebné, vyčistite svetlomety, chladič, ak je stále zanesený a klimatizáciu(tú je treba aj vydezinfikovať). Predídete tak častým „ochoreniam z klímy“. V servise vám klímu vyčistia aj opravia ak je treba. Interiér môžete trochu oživiť autokozmetikou, výmenou starých rohoží a vyčistením sedadiel. Umyte aj sklá zvonku aj zvnútra.

3. Vymeňte

To čo je v zlom stave je lepšie vymeniť. Môžu to byť pneumatiky, svetlomety, ale aj stierače. Neváhajte, ak je niektorý zodratý. Počúvať ako sa zadrháva pri stieraní okna určite nikto nechce. Ako vyzerajú brzdové platničky? Nepáčia sa vám? Radšej vymeniť, ak je treba. Urobiť výmenu radšej pred cestou je istota.

4. Doplňte

Pridajte motorový olej ak je treba, brzdové kvapaliny, chladiacu zmes. Všetko, čo auto potrebuje pre správny chod, nech je radšej nad normu, ako keby toho bolo málo. Ak nie ste práve technik, zverte túto činnosť niekomu kompetentnému. Najlepšie v servise. Tam sa o všetko dôkladne postarajú. Ak si nie ste istý ako je na tom baterka, radšej si kúpte novú. Doplniť ostrekovače by mala byť samozrejmosť.

5. Vybavenie

O povinnej výbave sa nedá diskutovať. Lekárnička, náhradná pneumatika, reflexná vesta aj všetko ostatné musí byť. Pred odjazdom to preto radšej skontrolujte. Oplatí sa tiež zistiť, či sú nejaké rozdiely v povinnej výbave v krajine, do ktorej sa chystáte. Našťastie u nás už nie je nutné, aby boli všetky súčasti lekárničky „čerstvé“, ale človek nikdy nevie. No a reflexné vesty by mali byť pre každého pasažiera poruke. 

Okrem povinných súčastí sa oplatí mať aj niečo navyše. V niektorých krajinách je povinný aj hasiaci prístroj, tak si ho do výbavy radšej pribaľte. Môže sa hodiť aj ťažné lano, ak máte preňho miesto. Môžu sa tiež hodiť aj náhradné žiarovky. Na dlhých cestách môže dôjsť aj k malým nárazom. Pribaliť si jeden motorový olej a možno aj pár litrov paliva tiež nemusí byť na škodu. Hlavne ak idete „do pustatiny“.

6. Ešte raz

Ak už máte všetko skontrolované, vymenené, opravené a doplnené, ešte raz všetko pre istotu prezrite, či vám niečo neušlo. Urobte si skúšobnú jazdu. Pritom si všímajte, ako sa auto správa a či je všetko ako má byť. 

Nenašli ste žiadnu chybu a všetko vyzerá byť v poriadku? Potom môžete začať baliť. Ale pred jazdou sa pripravte aj vy sami. Oddýchnite si, aby ste zvládli záťaž a nezabúdajte pri dlhej ceste na pravidelný oddych. Dodržiavajte pitný režim a udržujte svoju myseľ sústredenú. Cestu tak zvládnete oveľa ľahšie. Tak už choďte a užite si dovolenku.