Skip to main content

Tak ako každý rok, aj túto sezónu si musíte zabezpečiť včasné prezutie auta na zimné pneumatiky. Ak si však túto povinnosť, ktorú vám ukladá zákon, nechávate na poslednú chvíľu, tak ako zvyčajne, môžete na to nepríjemne doplatiť. Práve v čase najväčšej „prezúvacej“ špičky je totiž väčšina autoservisov vyťažená na maximum. Niektoré sú dokonca preťažené a tak môže byť náročné nájsť si termín kedy prezuť na zimné gumy. 

Čo hovorí zákon? 

U nás v SR zákon ukladá povinnosť pre každého vodiča prezuť svoje vozidlo na zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Svoje osobné auto môžete v takom prípade využívať, iba ak máte na všetkých nápravách zimné pneumatiky, ktoré spĺňajú technické normy. Okrem toho je povinnosťou mať obuté zimné pneumatiky aj v prípade, že spomínané podmienky môžete vopred kdekoľvek predpokladať. Na niektorých rizikových úsekoch, kde sa tieto podmienky vyskytujú častejšie, túto povinnosť prikazuje dodržať aj dopravná značka „Zimná výbava“. 

Kedy prezúvať? 

Okrem zákona však musí vodič často používať aj svoj vlastný rozum a logický úsudok. Zo skúseností je zrejmé, že prezutie na zimné pneumatiky je vhodné už v čase, keď sa priemerná denná teplota pohybuje okolo 7°C. To však neznamená, že musí byť táto teplota rovnaká ráno aj večer… 

Ak sa napríklad ranná a večerná teplota pohybujú okolo 5°C, ale cez deň je ešte bežne aj viac ako 15°C, mali by ste rozhodnúť na základe toho, v ktorom čase cez deň najviac auto používate. Ak je to napríklad skoro ráno, keď s ním idete do práce, o prezutí by ste nemali váhať. Naopak, ak svoje auto najviac využívate napríklad popoludní, s prezúvaním ešte pokojne počkajte, pretože príliš vysoké teploty pneumatikám evidentne škodia. V takom prípade radšej počkajte, kým priemerná denná teplota neklesne pod 7°C. 

 

zasnezene auto v zime

 

Na čo si dať pozor 

V prvom rade nesmiete zabúdať na to, že zimné pneumatiky sú oveľa náchylnejšie na poškodenie. Hlavne pre odlišné zloženie materiálu a konštrukciu dezénu. Zmäkčovadlá a silice pomáhajú svojimi vlastnosťami lepšej priľnavosti a zamedzujú stvrdnutiu materiálu. Preto by ste zimné pneumatiky nemali používať viac ako štyri sezóny, resp. pokiaľ hrúbka dezénu je 4 mm a menej. Približne po takom čase totiž zmesi pneumatík strácajú svoje vlastnosti. Nové zimné pneumatiky majú dezén zvyčajne s hrúbkou 7-8 mm. Znovu však záleží na tom, akým štýlom jazdíte a kedy a kde svoje auto najviac používate. 

Niektorí výrobcovia pneumatík uvádzajú, že ich produkty si zachovajú svoje vlastnosti po celú dobu životnosti. Môže to byť pravda, ale nemali by ste aj napriek tomu riskovať a voziť sa v aute so „starými“ pneumatikami. Ak si nie ste istí, aký je vek vašich zimných pneumatík, môžete si to zistiť. Na boku pneumatiky za textom DOT je uvedený dátum výroby. Prvé dvojica predstavuje týždeň a druhé dve čísla rok výroby. Neriskujte používanie letných pneumatík v nevhodných podmienkach, ani naopak. Mohlo by sa stať, že aj malá nehoda by pre vás mohla znamenať nečakanú finančnú záťaž. Ide o to, že ak by poisťovňa s ktorou máte uzavreté PZP, alebo havarijné poistenie dospela k záveru, že nehodu spôsobilo vaše nevhodné obutie, škodu by sčasti alebo celú nemusela preplatiť ani vám, ani druhej strane.

 

automechanička pripravuje zimné pneumatiky

Doma alebo v servise? 

ak ste dostatočne zruční a máte všetko potrebné vybavenie na prezúvanie pneumatík doma, máte o problém menej. Nemusíte sa nikam objednávať. Svoje zimné gumy si môžete vymeniť aj sami. V tom druhom prípade však nezabúdajte na to, že je lepšie, ak sa vopred objednáte na prezutie, ako by ste mali na poslednú chvíľu hľadať autoservis, kde vám vaše pneumatiky prezujú. A nezabudnite ani na to, že táto zákonom stanovená povinnosť platí u nás, ale nemusí to tak byť v iných štátoch. Preto ak často cestujete do zahraničia, mali by ste si najmä v jesennom a jarnom období dať pozor na to, aby ste neporušovali príslušné zákony a normy, ktoré tam platia. Nájsť o nich aktuálne informácie by nemal byť v súčasnosti problém. 

 

Viac o službách, ktoré ponúkame v Pneuservise nájdete tu.

Pre rezerváciu termínu na prehliadku využite prosím Visblee.